GMINA STOSZOWICE
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
POLECAMY
BIULETYN INFORMACYJNY
PROJEKTY WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ
Kamery na żywo
Stacje pogodowe
Obrady Rady Gminy
"Zielona akcja”
Gmina Stoszowice brała udział w realizacji projektu pn. „Przywracanie starych odmian drzew owocowych w krajobrazie Stoszowic”. Organizacją wiodącą, która otrzymała dofinansowanie w formie dotacji, w kwocie 19.900,00 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, była Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” na wniosek realizatora inicjatywy - grupy nieformalnej mieszkańców Stoszowic, reprezentowanej przez Ewelinę Cwanek i Marzenę Wolską.
Zakres rzeczowy projektu obejmował odtworzenie historycznej alei śródpolnej drzew owocowych z przewagą czereśni, na drodze polnej w Stoszowicach. Na długości około 1,5 km zostało posadzonych 300 sztuk drzew owocowych: czereśni, wiśni, jabłoni i gruszy. Ponadto wykonana została inwentaryzacja dendrologiczna oraz zakupiono elementy małej architektury w postaci ławek i tablic informacyjnych. Zostaliśmy wyposażeni również w kosę spalinową i piłę sadowniczą.
Szczególne podziękowania składamy wolontariuszom, młodzieży, pedagogom i pracownikom naszej szkoły, pracownikom Spółki Wodociągi Srebrnogórskie, którzy pomagali w nasadzeniu drzewek, szczególne podziękowania składamy Panu Piotrowi Kazieńce za duże zaangażowanie i pomoc w zamontowaniu ławek i tablic. Nieoceniona okazała się pomoc rolników, którzy odkrzaczyli i wyrównali teren w miejscach nasadzeń.
Działanie rewitalizacyjne pn. „Odtworzenie alei czereśniowej” wpisane jest do sołeckiej strategii rozwoju.
Aleja będzie pełniła funkcję wzbogacenia krajobrazu wsi. „Zadrzewienia znacznie zmniejszają siłę wiatru, co ogranicza wywiewanie cząstek materii organicznej z pól. Pasy drzew i krzewów przeciwdziałają również erozji powierzchniowej, czyli wymywaniu gleby podczas intensywnych opadów. Obecność zadrzewień śródpolnych ogranicza straty wody podczas spływu po opadach. Oprócz spływu powierzchniowego wód, zadrzewienia spowalniają roztopy, zacieniają, a także hamują prędkość wiatru, co przekłada się na mniejsze parowanie. Gleba w sąsiedztwie zadrzewień ma zazwyczaj nienaruszoną strukturę i jest bardziej zasobna w materię organiczną, dzięki czemu posiada większą pojemność wodną” (źródło: Broszura „Zadrzewienia najlepszy sposób na łagodzenie zmian klimatycznych na terenach rolniczych”). Skutkuje to długofalową poprawą warunków gospodarowania rolniczego. Podniesie walory przyrodnicze przestrzeni pól – stworzy się przyjazne siedlisko i schronienie dla owadów zapylających, ptaków, nietoperzy, drobnych ssaków; podniesie funkcje retencyjne, mikroklimatyczne; lokalna społeczność będzie korzystać z darów natury, aleja będzie stanowić miejsce integracji mieszkańców.
„Oddolne inicjatywy dla zachowania bioróżnorodności poprzez małą retencję i zadrzewienia”, dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt jest koordynowany przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja"
DO POBRANIA:
1. Inwentaryzacja dendrologiczna Stoszowice
2. Broszura – Zadrzewienia najlepszy sposób na łagodzenie zmian klimatycznych na terenach rolniczych
3. Tablica - Aleja czereśniowa w Stoszowicach






















