Urząd Gminy Stoszowice | Tel.: 74 816 45 10 e-mail: gmina@stoszowice.pl
Uwaga:
Witamy na nowej stronie internetowej, wszelkie uwagi i błędy można zgłaszać na adres admin@stoszowice.pl || Pamiętaj o możliwości korzystania z MOBILNEGO SYSTEMU INFORMACJI
Dzisiaj jest: poniedziałek, 27 marca 2017. Imieniny: Lidii, Ernesta

GMINA STOSZOWICE

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

POLECAMY

BIULETYN INFORMACYJNY

PROJEKTY WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ

Ciekawostki

 

 

    •  Stoszowicka porcelana
 
Trudno dziś uwierzyć, że w miejscu które dziś odstrasza swoim wyglądem każdego zabłąkanego turystę, mieściła się fabryka porcelany.
Po pierwszej wojnie światowej w 1921rokuw Stoszowicach Richard Fabig założył fabrykę porcelany. Pierwszy okres tej fabryki to lata 1919/21 do 1923. R. Fabig pochodził z Waldenburga i należał do zarządu niemieckiej, elektrotechnicznej fabryki porcelany z siedzibą w Berlinie. Waldenburg uchodził za centrum śląskiej produkcji porcelany. Celem R. Fabiga było produkowanie elektrotechnicznej porcelany. Fabryka R. Fabiga znajdowała się przy drodze wiejskiej pod numerem 109 (obecnie nr 37) i posiadała okrągły i tulejowy piec. Fabryka zatrudniała 25 do 30 pracowników, którzy produkowali techniczną, elektrotechniczną porcelanę, jak również izolatory oraz porcelanę wytłaczaną i odlewaną. Dyrektorem tej fabryki byli Hans Piorzowsky (do roku 1922) i Carl Neumann. Drugi okres rozwoju fabryki Fabiga to lata 1923 do 1926. 1 września 1923 r. osiągnęła inflacja w Niemczech swój punkt szczytowy. Ten fakt miał znaczenie dla fabryki Fabiga. Jego fabryka została zamieniona na spółkę akcyjną z kapitałem 20-stu milionów marek. Członkami spółki akcyjnej byli Richard Fabig z małżonką, dyrektor fabryki C. Neumann oraz dyrektor sądu ziemskiego Paul Fabig z małżonką. Od roku 1924 prowadził Ludwig Zuber interesy spółkowe. Szczególnymi produktami były w tym czasie wodoodporne armatury i wahadłowe garnitury (wasserdichte Armaruten und Zugpendelgarnituren). Ze względu na postępującą inflację został L. Zuber zmuszony do rozwiązania spółki akcyjnej dnia 11 stycznia 1926 r. Trzeci okres historii porcelany w Stoszowicach to lata 1926 do 1945. Mimo upadku spółki, R. Fabig nie zaprzestał produkcji porcelany. Nadal wytwarzał on techniczną i elektrotechniczną porcelanę. Przez pewien czas posiadał swoje przedstawicielstwo w Berlinie, Hamburgu i Köln. Jego fabryka eksportowała produkty do Austrii, Szwecji i Finlandii. W miarę przezwyciężania kryzysu gospodarczego w Niemczech fabryka porcelany w Stoszowicach mogła zatrudnić do 50 pracowników. Ostatnia wzmianka o tej fabryce pochodzi z roku 1941/42. Prawdopodobnie funkcjonowała ona w Stoszowicach jeszcze w czasie II wojny światowej.
 
tekst: Ronald Studnicki
 

1921-1935

1935-1944

 
Symbole używane w poszczególnych latach przez stoszowicką fabrykę.

 

 
    • Stoszowicki browar
 
Trudno dziś uwierzyć iż przed kilkudziesięciu laty w Stoszowicach jednym z najbardziej cenionych własnych produktów było piwo z miejscowego browaru.
Stoszowicki browar powstał najprawdopodobniej w 1859 roku jako browar zamkowy należący do ówczesnych właścicieli części wioski – rodziny Strachwitz. W roku 1881 został on najprawdopodobniej sprzedany i właścicielem stał się P. Siegert do roku 1907. Po nim w latach 1907 – 1910 August Haaf, później Frankensteiner - Peterwitzer Union Brauereien W okresie międzywojennym nosił nazwę Bergschlossen Brauerei, Peterwitz a właścicielem był Gustaw Stark, o czym świadczą nadruki na porcelanowych kapslach, których wówczas używano do zamykania butelek. Stoszowicki browar był jednym z najbardziej cenionych w całej okolicy, ważono w nim co najmniej dwa gatunki piwa a ponadto G Stark prowadził w nim rozlewnię wody mineralnej. W sierpniu1945 roku browar został zajęty (jako „Państwowy Browar nr 20 w Piotrowicach Polskich”) przez Armię Czerwoną z pełnym wyposażeniem. Piwo produkowano prawdopodobnie do 1947 roku. Obecnie cały kompleks byłego browaru znajduje się w prywatnych rękach. A jedynym śladem jego istnienia są porcelanowe kapsle, szklane butelki, podkładki pod piwo i stare zdjęcia i pocztówki z widokiem całego obiektu, znajdujące się najczęściej w rękach prywatnych kolekcjonerów podobnie jak ocalały szyld i dekiel z beczki. Z wykopanych porcelanek często najlepiej zachowane są te najstarsze. Tajemnica polega na tym, że były one 2 razy wypalane. Najpierw pokrywano je glazurą i wypalano, potem za pomocą specjalnego stempla nanoszono napisy, które jeszcze raz pokrywano glazurą i wypalano. Napisy na porcelankach wyprodukowanych w ten sposób po prostu się nie ścierają. Po pierwszej wojnie w ramach oszczędności coraz częściej rezygnowano z drugiego wypalania, czego efekty widać na nowszych porcelankach z nieczytelnymi napisami.
Budynek frontowy został rozebrany w latach 1997 – 1998, część zabudowań gospodarczych pozostała do dzisiaj. Ciekawostką jest iż sprzęt ocalały z pożarów jakie miały miejsce w browarze pracuje do dziś w dwóch browarach na terenie Dolnego Śląska.
 
tekst: Ronald Studnicki

Biuletyn Informacji Publicznej
bulletin
Lokalny Program Rewitalizacji
bulletin
Wybory uzupełniające 2017
bulletin
Przedsiębiorcy
bulletin
Projekty Unijne
bulletin
Zbiórka selektywna - podział
bulletin
Instrukcja ARGO
bulletin
System informacji gminnej
bulletin
ePUAP
bulletin
​GMINNY OŚRODEK KULTURY
bulletin
Poprzednia wersja strony
bulletin
"Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków (PBOŚ) II w Gminie Stoszowice"
bulletin
Biuletyn Informacyjny
Sowiogórskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
Infanterie - Regiment von Alvensleben (No. 33) Srebrna Góra
Czytaj więcej
Do góry strony