Urząd Gminy Stoszowice | Tel.: 74 816 45 10 e-mail: gmina@stoszowice.pl
Uwaga:
Dzisiaj jest: środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

GMINA STOSZOWICE

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

POLECAMY

BIULETYN INFORMACYJNY

PROJEKTY WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ

Kamery na żywo

Stacje pogodowe

Obrady Rady Gminy

Szczepienia przeciw COVID-19

Projekty finansowane z budżetu państwa

Projekty współfinasowane przez Lasy Państwowe

Projekty współfinansowane z budżetu województwa

Srebrna Góra

 

                        Z dosc jednolitego obrazu gminy wyróżnia sie miejscowość Srebrna Góra. Jest to unikatowa osada z twierdzą, zwaną skrótowo „forty”, a bardziej patetycznie, jednak nieoficjalnie – „Śląski Gibraltar”. Jest to największa twierdza obronna w Europie wzniesiona przez Fryderyka Wielkiego – króla Prus pod koniec XVIII wieku. Została wzniesiona w celu utrwalenia władzy Prus nad Ślaskiem po zdobyciu go od Austrii. Fryderyk Wielki jako gospodarny król osobiście nadzorował budowę gigantycznego zespołu fortów. Podczas swoich pobytów w Srebrnej Górze mieszkał w budynku stojacym po dzisiejszy dzień przy ul. Letniej 30. Właścicielem tego niezwykłego dzieła myśli i rąk ludzkich jakim jest z pewnoscia Twierdza Srebrnogórska, jest gmina Stoszowice. 
   Srebrna Góra rozwijała się wraz z pomyślnym rozwojem miejscowego górnictwa (kopalnie srebra).Osada 25 czerwca 1536 roku na mocy uroczyście podpisanego dokumentu  otrzymała prawa wolnego miasta górniczego i dzisiejszą nazwe. Upadek górnictwa nastapił około 1610 roku w zwiazku z napływem taniego srebra amerykańskiego i wynikła z tego inflacja. Miasto rozwijało sie jednak nadal, a mieszkańcy utrzymywali sie z handlu i rzemiosła, w tym głównie z tkactwa.
   W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) Srebrna Góra została prawie całkowicie unicestwiona. Odbudowa następowała powoli, ale mieszkanców przybywało szybko, przede wszystkim ze względu na dużą swobode wyznaniową autochtonów. Niestety osada nie powróciła do dawnej świetności. Mieszkańcy nadal utrzymywali sie z handlu i drobnego rzemiosła, a wydobycie kruszców odbywało sie na marginesie tutejszej gospodarki.
   Już wówczas Srebrna Góra otrzymała swój układ urbanistyczny. Budynki ustawione były w trzech rzędach, z tegoż układu pochodzą również przetrwałe do dziś nazwy ulic. Ulica Letnia – od dawnej Strony Letniej gdzie okna domów wychodziły na południe i były dobrze nasłonecznione i ulica Zimowa – od Strony Zimowej gdzie z kolei stały domy z oknami wychodzacymi na północ, słabo nasłonecznionymi. Pomiędzy stroną Zimową i Letnią biegły dwie ulice – dzisiejsze ul. Letnia i Zimowa – pomiedzy tymiż ulicami znajdowała sie Strona Środkowa.


Miasto nie miało rynku, a początkowo nawet ratusza. Po wyczerpaniu najdogodniejszych miejsc pod zabudowe zaczęto się wspinać na stoki Góry Ostróg tworząc Nowe Miasto. Jego charakter był raczej przedmiejski. Budowano tu przede wszystkim wolnostojące domki z ogródkami, zlokalizowane przy wysoko położonej i trudnodostępnej drodze biegnącej równolegle do ul. Zimowej. W dolnej, wschodniej części Srebrnej Góry, wykorzystując korzystne dla rolnictwa grunty i naturalne źródło wody z potoku, wyrosły liczne zagrody, uformowane w ciekawy tzw. rynek.

Największe dochody zaczął przynosić miastu handel pomiędzy Czechami a Śląskiem. Wiodący przez Przełęcz Srebrna szlak handlowy ustępował wówczas jedynie drodze przez Przełęcz Bardzką.
   Wojna wypowiedziana Austrii przez Prusy w 1740 roku doprowadziła w efekcie do wybudowania fortów w Srebrnej Górze. Warownia miała w zamyśle blokować Przełęcz Srebrną i razem z twierdzami w Nysie, Kłodzku i Świdnicy tworzyć zwarty pas sudeckich fortyfikacji granicznych. Równocześnie wypełniając luke pomiędzy Kłodzkiem a Świdnica miała stanowić połączenie między nimi.


 

 

 



Klauzula informacyjna
bulletin
Biuletyn Informacji Publicznej
bulletin
SIP Stoszowice
bulletin
Inkubator Przedsiębiorczoście Stoszowice
bulletin
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
bulletin
Lokalny Program Rewitalizacji
bulletin
Przedsiębiorcy
bulletin
Droga Gminna Srebrna Góra
bulletin
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
bulletin
Projekty Unijne
bulletin
Projekty finansowane z budżetu państwa
bulletin
Przebudowa drogi w Grodziszczu
bulletin
Sesje Rady Gminy Online
bulletin
Instrukcja ARGO
bulletin
Zbiórka selektywna - podział
bulletin
Projekty współfinansowane z budżetu województwa
bulletin
Informacje dotyczące wywozu i selekcji nieczystości stałych
bulletin
Usuwanie wyrobów zawierających azbest w Gminie Stoszowice
bulletin
DFR
bulletin
System informacji gminnej
bulletin
Poprzednia wersja strony
bulletin
ePUAP
bulletin
Biuletyn Informacyjny
Sowiogórskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
Infanterie - Regiment von Alvensleben (No. 33) Srebrna Góra
Czytaj więcej
Do góry strony