GMINA STOSZOWICE
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
POLECAMY
BIULETYN INFORMACYJNY
PROJEKTY WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ
Kamery na żywo
Stacje pogodowe
Obrady Rady Gminy
Szczepienia przeciw COVID-19
Projekty finansowane z budżetu państwa
Projekty współfinasowane przez Lasy Państwowe
Projekty współfinansowane z budżetu województwa
Budowa i przeznaczenie srebrnogórskiej twierdzy
Fryderyk II Wielki pamiętając o doświadczeniach wojen śląskich postanowił ufortyfikować Przełęcz Srebrną.
Fort Donjon
W 1763 roku król zlecił opracowanie projektu fortyfikacji włoskiemu inżynierowi, kapitanowi Franzowi Ignatzowi von Pinto, który specjalizował się w projektowaniu twierdz górskich min w północnych Włoszech. Projekt Pinta został jednak odrzucony i stworzenie kolejnego zlecono pruskiemu podpułkownikowi Ludwigowi Wilhelmowi Regelerowi. Ten projekt został zaakceptowany i w 1764 roku podjęto prace przygotowawcze. Prace budowlane zaczęły się w roku1765 i trwały nieprzerwanie do 1777 r. Mimo iż oficjalne zakończenie budowy nastąpiło w 1777 r. to drobne prace i udoskonalenia oraz poprawa błędów konstrukcyjnych trwały do 1796 roku. W całej twierdzy znajdowało się łącznie 299 kazamat i 52 izby strzeleckie. W razie wojny załoga mogła liczyć od 3756 do 5000 żołnierzy. Artyleria forteczna składała się z 264 dział, haubic i moździerzy. Według ówczesnych przewidywań miejscowy garnizon forteczny mógł się bronić nawet rok. Magazyny forteczne były zaopatrzone w żywność, broń, amunicję i opał. Ponad to były tu warsztaty rzemieślnicze, lazarety, browar, piekarnia, laboratorium amunicyjne, izby żołnierskie oraz stajnie.
Fort Donjon.
Najważniejszym zadaniem twierdzy było blokowanie Przełęczy Srebrnej na wypadek wojny. Razem z twierdzami w Nysie, Kłodzku i Świdnicy miała tworzyć zwarty pas sudeckich fortyfikacji granicznych.
Twierdza po raz pierwszy była postawiona w stan gotowości bojowej w 1778 roku, podczas prusko - austriackiej wojny o sukcesję bawarską. W 1790 roku groził wybuchem kolejny konflikt z Austrią, wtedy to powtórnie postawiono garnizon w stan gotowości bojowej. Jednak jedynym i największym praktycznym sprawdzianem dla twierdzy było oblężenie jej w 1807 roku przez wojska napoleońskie. Wytrzymała ona sześciodniowe oblężenie i mimo iż umocnienia na Chochole Wielkim kilkakrotnie przechodziły z rąk do rąk twierdza nie skapitulowała. Groźba wybuchu wojny z Rosją i Austrią jeszcze raz spowodowała postawienie armii w stan gotowości, w ty czasie poprawiono obsypujące się mury zewnętrzne. Niebezpieczeństwo wojny minęło i w 1851 roku zaprzestano przygotowań obronnych. W 1867 roku rozwiązano garnizon co zamknęło dzieje twierdzy srebrno górskiej jako obronnego obiektu militarnego.
Plan Twierdzy Srebrna Góra /Bleyl 1954/.
W Srebrnogórskiej twierdzy mieściło się także więzienie. Więziono tu m.in. rozbójnika Alfreda Exnera, który ok. 1800 roku napadał bogatych a swoimi łupami dzielił się z biednymi, a także (w 1834 r.) Fritza Reutera za działalność w liberalnej korporacji studenckiej „Germania”, która stawiała sobie za cel stworzenie zjednoczonych i demokratycznych Niemiec. Z podobnych powodów więziono liberała Moritza Elsnera a także Wilhelma Wolffa. Ostatnim znanym więźniem politycznym był podporucznik Menegold w 1860 roku.
Od 1869 roku na murach twierdzy testowano działa i moździerze pruskie, nie obyło się bez tragedii, zginęło 4 kanonierów. Do dziś zachowały się dwa żeliwne krzyże upamiętniające ofiary tego dramatu (jeden na terenie twierdzy, drugi na cmentarzu katolickim). Dziesięć lat później testowano tu bawełnę strzelniczą, zniszczenia były poważne dlatego też srebrnogórzanie interweniowali u cesarza Wilhelma I co uchroniło Donżon od dalszej dewastacji.
Fort Ostróg.
1881 r. - Kupiec Eugen Juttner z mieszkańcami rozpoczął działania mające na celu wykorzystanie walorów turystycznych miejscowości.
1884 r. - Powstanie Towarzystwa Srebrnogórskiego
1885 r. - Na Donżonie powstała Restauracja mogąca pomieścić nawet 300 gości.
1881-1914 r. - Twierdza stanowi główną atrakcję turystyczną miasta.
9 XI 1913 r. - Otwarcie na Forcie Ostróg Schroniska Młodzieżowego.
1926-28 r. - Remont Fortu Wysoka Skała który zostaje przekształcony
w ośrodek sportowy dla szkoły policyjnej w Ząbkowicach Śl.
1930 r. - Odnowiony Fort Rogowy stał się ośrodkiem wypoczynkowym dla policji wrocławskiej.
1931 r. - W pomieszczeniach Donżonu utworzono Muzeum Starej Broni.
15 XII 1939 r. - Otwarcie Oflagu VII "b", obozu jenieckiego dla polskich oficerów.
1965 r. - Akcja harcerska "Srebrna Góra". Dzięki pomocy Harcerzy i młodzieży górniczej udał się wyremontować i zagospodarować forty: Donjon, Ostróg i Wysoka Skała.
1973 r. - W obrębie Twierdzy uruchomiono Muzeum Broni Ciężkiej.
13 IV 1961 r. - Twierdza Srebrnogórska zostaje wpisana do rejestru zabytków pod nr rejestracyjnym 861.
20 VI 2002 r. - W ramach ochrony dziedzictwa kulturowego teren Twierdzy Srebrnogórskiej oraz pozostałości po nieczynnej kolei zębatej zostały włączone do pierwszego utworzonego w Polsce
Fortecznego Parku Kulturowego.
14 IV 2004 r. - Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej twierdza zyskała status pomnika historii.
Koszary
Przy ul. Górne Miasto zachował się zespół dawnych koszar fortecznych. Tworzy je ciąg murowanych piętrowych domów powstałych w latach 1772 - 1776, przebudowanych w początku XIX wieku, z zachowanymi kamiennymi portalami. Obecnie część zespołu koszar zaadaptowana została na budynki mieszkalne, pozostała nie istnieje.
Klauzula informacyjna

Biuletyn Informacji Publicznej

SIP Stoszowice

Inkubator Przedsiębiorczoście Stoszowice

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Lokalny Program Rewitalizacji

Przedsiębiorcy

Droga Gminna Srebrna Góra

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Projekty Unijne

Projekty finansowane z budżetu państwa

Przebudowa drogi w Grodziszczu

Sesje Rady Gminy Online

Instrukcja ARGO

Zbiórka selektywna - podział

Projekty współfinansowane z budżetu województwa

Informacje dotyczące wywozu i selekcji nieczystości stałych

Usuwanie wyrobów zawierających azbest w Gminie Stoszowice

DFR

System informacji gminnej

Poprzednia wersja strony

ePUAP

Biuletyn Informacyjny
